Ve středu 15. 12. si žáci 7.B povídali s Helenou Hrubešovou a Annou Marouškovou z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Beseda byla moc zajímavá. Vysvětlili jsme si, co má OPU za úkol, komu pomáhá, jaké služby poskytuje.

16.12.2010

Dozvěděli jsme se, že se jedná o nevládní neziskovou organizaci, která se od svého založení v roce 1991 zabývá právní, sociální a psychologickou pomocí uprchlíkům a ostatním cizincům na území ČR. Diskutovali jsme o svobodě, o vztahu k národnostním menšinám, problematice lidských práv, důvodech, které vedou k rozhodnutí opustit svou vlast. Děti zaujal příběh Anny, která do Čech přišla z Gruzie. Tři hodiny díky poutavému povídání, ale i  zábavným hrám utekly jako voda. O tom, že se setkání líbilo, svědčí i ohlasy dětí.

Bylo to zajímavé, pěkně připravené, moc se nám to líbilo.

Skvělé povídání s Annou a Helenou, obě nám byly velice sympatické. Moc se nám líbila prezentace a povídání o Gruzii.

Dozvěděl jsem se, že lidé jsou velice odlišní, mají jiné zákony a jiné zvyky.

Je obdiv, že člověk jiné národnosti najde tu vůli se přestěhovat do státu, který je úplně odlišný, naučí se v něm žít.

Jitka Novotná