Osmé třídy navštívily Techmania Science Center v Plzni

Hlavní stránka > Hlavní stránka > Aktuality > Osmé třídy navštívily Techmania Science Center v Plzni >

Dne 19. 4. se žáci 8. tříd vydali v rámci výuky fyziky na exkurzi do Plzeňského science center Techmania. Tato experimentální stanice představuje most mezi neformálním vzděláváním a populární turistickou destinací. Cílem Techmanie je rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a objevovat možnosti lidského poznání.

25.04.2017

Science center nabízí expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na problematiku výživy, svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb.
Po příjezdu jsme byli všichni rozděleni do dvou skupin. Zatímco první skupina měla přednášku o biologii a chemii ta druhá mezitím prozkoumávala volně přístupné prostory centra. Zde jsme měli možnost vyzkoušet si nejen různé fyzikální a chemické pokusy, ale i se dozvědět plno zajímavých informací o technice, zdravé výživě, hornictví a mnoho dalšího...
Skupiny si to poté vyměnily. Druhá skupina se přesunula do chemické a biologické laboratoře a ta první šla objevovat.
Na přednášce v oboru chemie jsme se dozvěděli, jak pomocí elektrolýzy například pomědit minci či dokázat přítomnost chloridu sodného v chemické směsi. V biologii jsme se zabývali stavbou těla hmyzu. Díky pitvě jsme podrobně prozkoumali tělo cvrčka.
Jako další jsme měli na programu návštěvu místního planetária. Zde jsme si mohli opět vyzkoušet spoustu věcí včetně gyroskopu.
Závěrem prohlídky planetária bylo promítání několika krátkých dokumentárních filmů a zajímavých spotů v podobě trojrozměrné projekce na kulovou plochu.
Celou exkurzi jsme si všichni užili a odnesli si, jak plno zážitků, tak i mnoho vědomostí.

žákyně 8.A Eliška Valachová, Barbora Mitková