V sobotu 16. září vyjela třída 7.B do Prahy. Ráno bylo ospalé a deštivé, ale nám to vůbec nevadilo, protože jsme se všichni těšili, že prožijeme krásný třídní den. Cílem bylo vidět muzikálové představení podle slavného filmu Oldřicha Lipského Ať žijí duchové.

19.09.2017

Většina z nás sice zná písničky Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, ale slyšet je v podání herců jako je Hanka Holišová v roli Leontýnky, Davida Gránského  jako Pavla alias Dlouhého Jendu, profesora DAMU Jiřího Langmajera, vedoucího samoobsluhy Jiřího Korna, nebo Adély Gondíkové v postavě učitelky zvané Černá kronika, byl pro většinu z nás nezapomenutelný zážitek.

Očekávali jsme, že uvidíme dějově stejné představení, jako byl film, ale mile nás překvapilo nové ztvárnění.

V ospalé vesničce Brtnice přijdou tamější ochotníci s nápadem. Před čtyřiceti lety se na jejich hradě natáčel slavný film Ať žijí duchové. Proč toho nevyužít a nesehrát známou hudební komedii v létě pod širým nebem? Ředitel školy sepíše divadelní adaptaci a požádá o pomoc studenty pražské DAMU, kteří si letos místo sjíždění Vltavy můžou v létě zkoušet – hurá! Všichni kromě profesora to berou jako happening. Přes počáteční nedůvěru mezi ochotníky a studenty vše spěje k očekávané premiéře. Romantický příběh se prolíná se skutečným životem. A tak se představitelka Leontýnky nakonec doopravdy zamiluje do kluka, který hraje Dlouhého Jendu, a rozpadající se zříceninu hradu Brtník zachrání místo skřítků tesařů tajemná šlechtična. Je živá, nebo je to duch? Hranice mezi reálným životem a pohádkou jsou tenčí než pavučina. A den je najednou tak slunečný!

Po představení jsme využili ještě čas a prošli se královskou cestou podél hradeb na Vyšehradě, Táborskou bránou, kolem rotundy svatého Martina, chrámu sv. Petra a Pavla a parkem zpět kolem Jedličkova ústavu, kde od letošního roku studuje loňský deváťák Viky.

Myslím, že to byl úžasný start do nového školního roku, z kterého budeme ještě dlouho čerpat.

Velké poděkování patří paní Ireně Kubalové a paní učitelce Zdeňce Sekaninové, že si našly v sobotu čas a měly chuť vyjet s námi puberťáky. Díky!

Jaroslava Skříčilová

třídní učitelka 7.B