Petr Chudožilov a jeho dílo – literární projekt 6. B

Hlavní stránka > Hlavní stránka > Aktuality > Petr Chudožilov a jeho dílo – literární projekt 6. B >

Třída 6. B pracovala uplynulé dva měsíce na projektu zabývajícím se českým spisovatelem Petrem Chudožilovem, který i přes svůj původ není mezi našimi čtenáři příliš známý. V rámci hodin literatury a slohu jsme se seznámili s jeho třemi díly určenými především pro děti a mládež.

10.04.2018

Během výuky byl kladen důraz především na čtení s porozuměním, dále pak na prožitkové čtení a na hledání hlavních myšlenek v textech Petra Chudožilova.

Při čtení knihy Balada o Bobíkovi aneb Pacient Dr. Gordona jsme diskutovali o rozdílech mezi světem dospělých a světem dětí, pokoušeli jsme se vžít do rolí dospělých. Poukázali jsme na důležitost fantazie a snů v našich životech a pomocí kresby jsme si plnili naše přání.

Práce s knihou Příliš mnoho andělů nás bavila zejména díky krátkým divadelním vystoupením, která si každá skupinka připravila na základě své přečtené kapitoly. Fotografie z divadelních představení naleznete níže.

Po četbě posledního Chudožilova díla s názvem Kouř z komína jsme diskutovali obzvláště o významu vzpomínek a naučili jsme se používat charakteristiku vnější. Rovněž jsme psali soukromý vzkaz, který mohl být buď dopisem osobě, se kterou se již nemůžeme spojit; přáním, po jehož splnění toužíme; anebo trápením, kterého se chceme navždy zbavit. Na základě jedné z kapitol této knihy, která říká, že „papír shoří a slova na něm napsaná odejdou s kouřem do nebeských výšin“ (Chudožilov 2015, str. 86), jsme se vydali na procházku k ohništi, kde jsme naše osobní vzkazy rituálně spálili, viz fotogalerie.

Kromě uvedených aktivit jsme se seznámili i s novými metodami čtení, jako jsou např. metoda párového čtení a podvojný deník. Učili jsme se spolupracovat ve skupinkách a zamýšlet se nad literaturou a jejím přínosem z hlediska našich životů.

Práce na tomto projektu nás bavila a každý z nás se naučil něco nového, ačkoliv se nejednalo ani tak o znalosti, jako spíše o vyhledávání hlavních myšlenek, posilování emocionální oblasti, vytváření hodnot a postojů a osvojování si psychomotorických dovedností.

Budeme rádi, když i vy se rozhodnete přečíst si jedno z děl Petra Chudožilova. Přejeme vám spoustu krásných čtenářských zážitků.

Monika Žohová - vyučující Čj
a žáci 6. B

Český spisovatel Petr Chudožilov se narodil roku 1943 v Prostějově. Jeho otec byl Rus, matka Moravanka. Navzdory svému původu je znám především ve Švýcarsku, kam emigroval roku 1982. Do České republiky se však rád vrací. Okouzlen je například krásami Českého Krumlova. Ačkoliv píše i pro dospělé, za tvorbu pro děti byl zapsán na Čestnou listinu IBBY a oceněn prestižní Evropskou cenou za nejlepší německou pohádku. V roce 2014 si odnesl výroční cenu nakladatelství Albatros za knihu Příliš mnoho andělů.