Dílny čtení - rozvoj čtenářské gramotnosti

Hlavní stránka > Hlavní stránka > Aktuality > Dílny čtení - rozvoj čtenářské gramotnosti >

Jednou týdně probíhají v každé třídě na druhém stupni dílny čtení. Tyto hodiny slouží k rozvoji čtenářských kompetencí, dnes tolik vyžadovaných.

24.10.2014

Žáci se četbou knihy, kterou si sami zvolili, učí text vnímat, sledovat děj, hlavní postavu, prostředí. O knížkách přemýšlejí, diskutují, hledají v nich i skryté významy. Dílny probíhají ve školní knihovně, kde si mohou děti zároveň knížku vybrat a zapůjčit. K dispozici mají množství titulů různých žánrů. Každý si tedy vybere podle svých schopností.

Cílem těchto hodin je přivést děti k četbě a zájmu o literaturu, rozvíjet kritické myšlení a také je naučit to, jak si vybrat správnou knihu a jak se k ní chovat. Někteří díky těmto lekcím začnou číst, začne je to bavit. Svědčí o tom i některá žákovská hodnocení:

"Od té doby, co ji máme, ráda čtu místo televize nebo telefonu."

"Na dílnu čtení se těším, protože se na tu knihu pořádně soustředím."

"Naučila jsem se číst knihy. Předtím jsem vůbec nečetla, protože mě to vůbec nebavilo. Můj přístup ke knihám se velmi změnil."

"Zdokonaluji se ve čtení."

"Zajímám se trošku víc o postavy."

"Přístup ke knihám jsem změnila, už pro mě více znamená. Díky ní čtu rychleji."

"Je pro mě velmi přínosná, protože takový vztah ke knihám jsem nikdy neměl. Těším se na ni, protože je taková odpočinková."

Helena Menoščíková

učitelka Čj