Exkurze do Ars Electronica Center

Hlavní stránka > Hlavní stránka > >


V úterý 19. 12. navštívili žáci sedmých tříd rakouský Linec.


20.12.2023

Naším cílem byla návštěva Muzea budoucnosti (Ars Electronica Center) - jednoho z největších interaktivních center svého druhu. Skleněná víceposchoďová budova muzea stojí na samém břehu Dunaje a představuje nejnovější digitální technologie, netušené možnosti umělé inteligence a robotiky. 
Za doprovodu česky a slovensky mluvících průvodců jsme mohli např. řídit robotické paže, které vodily marionety. Ve speciální místnosti, jejíž akustika připomínala nahrávací studio, jsme si poslechli úryvek Mozartovy hudby. Na klavír nehrál žádný slavný virtuos, ale umělá inteligence. Další atrakcí byl program, který ukazoval, jak se herec a režisér Jordan Peele v počítači změnil v bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Iluze, že k vám mluví sám Barack Obama, byla velice působivá. 
Asi největší úspěch měla projekce v Deep Space 8K. Kombinace laserové technologie a 3D brýlí umožnila cestovat virtuálními světy do neuvěřitelných detailů. Nejpůsobivější byly záběry z hlubokého kosmu, z lidského těla, z kamery na přilbě lyžaře, který svištěl po sjezdovce v Kitzbühelu. 
Odpoledne jsme měli čas si užít předvánoční atmosféru na adventním trhu na náměstí. 
Děkujeme panu učiteli Lukáškovi, který pro nás exkurzi zajistil, a všem návštěvu Lince rozhodně doporučujeme.
Jitka Novotná, Ludmila Mihaly