Dendrologická stezka a letní učebna

Hlavní stránka >

Výsadba keřů (Štědřenec odvislý) na stezceVýsadba keřů (Rakytník rašetlákový) na stezceV roce 2006 děti a učitelé dokončili práce na školní dendrologické stezce, která je situována do areálu naší školy. Na stezce je možné seznámit se s 45 různými druhy stromů a keřů, z nichž některé můžete vidět ve volné přírodě a jiné zase patří mezi okrasné, pěstované spíše v parcích a zahradách.

Dřeviny, o kterých se děti učí v přírodovědě, přírodopisu a v pěstitelství, najdete v tomto pořadí: 1. jalovec čínský, 2. bříza bělokorá, 3. smrk ztepilý, 4. smrk pichlavý, 5. jabloň, 6. vrba jíva, 7. zlatice, 8. loubinec pětilistý, 9. topol osika, 10. bez černý, 11. hlošina úzkolistá, 12. rakytník řešetlákový, 13. líska obecná, 14. kalina obecná, 15. rybíz černý, 16. ostružiník maliník, 17. ostružiník, 18. jírovec maďal, 19. štědřenec odvislý, 20. hrušeň obecná, 21. švestka domácí, 22. dřín obecný, 23. jeřáb ptačí, 24. ořešák černý, 25. třešeň ptačí, 26. habr obecný, 27. buk lesní, 28. jasan ztepilý, 29. dub letní, 30. dub červený, 31. hloh obecný, 32. javor mléč, 33. javor klen, 34. javor babyka, 35. borovice lesní, 36. modřín opadavý, 37. douglaska tisolistá, 38. jedle bělokorá, 39. olše lepkavá, 40. lípa srdčitá, 41. břečťan popínavý, 42. klokoč zpeřený, 43. šeřík obecný, 44. svída krvavá a 45. růže svraskalá.

Sázíme Dub letníDřeviny jsou označeny čísly vyražených do kamenů zapuštěných do zeměUvedené dřeviny jsou označeny čísly černé barvy vyraženými do kamenů, které jsou zapuštěny do země. Ke stezce byl vydán stručný průvodce, v němž najdete obrázky, doplněné stručným popisem vyobrazených stromů a keřů. Součástí průvodce je i plánek, který slouží ke snazší orientaci na stezce.

Na vlastní stezku a průvodce přispěli: Český nadační fond pro vydru Třeboň, Nadace partnerství Brno, Město Český Krumlov, SUPŠ Sv. Anežky v Českém Krumlově, Kámen a písek Český Krumlov a děti z plešivecké základní školy sběrem starého papíru.

Letní učebnaNa dendrologické stezce byla na podzim roku 2007 postavena jednoduchá dřevěná stavba. Pro zájemce o technické údaje uvádíme, že rozměry letní učebny, jak stavbu nazýváme, jsou 6,15 x 6,15 metru, střecha objektu je pultová, krytá kanadským šindelem a základ tvoří betonové patky zapuštěné do nezámrzné hloubky.

Letní učebna byla postavena ve snaze vytvořit co nejlepší podmínky pro výuku přírodovědných předmětů podle školního vzdělávacího programu. Využívat jí bude také školní družina, školní klub a přírodovědné kroužky, které ve škole pracují.

Učebna by nemohla být postavena bez významné pomoci různých institucí a firem. Všem, kteří pomohli tuto akci uskutečnit, patří naše poděkování. Jsou to: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Lesy České republiky s.p., Nadace Veronica, společnost Energoforest, Truhlářství Drbout a Autodoprava Radek Hajsák.