Ve středu 9. 11. se na kaplickém gymnáziu konal první ročník nově vytvořené soutěže ve finanční gramotnosti – Bankolympiáda.

13.11.2016

Soutěž byla určena pro žáky devátých ročníků okresu Český Krumlov - k reprezentaci naší školy byli vybráni Lucka Müllerová (9.B), Renda Lubas (9.B) a Honza Kodras (9.A). Úkolem každého týmu bylo za na začátku hry půjčené peníze nakupovat pozemky a na nich 10 let (10 herních kol) hospodařit s využitím nákupu strojů nebo dobytka a vytvořit co nejvyšší zisk. Do hry byly postupně zaváděny také investiční produkty, které umožňovaly týmům dále zhodnocovat vydělané peníze, ze získaného majetku se odváděly daně, které pečlivě kontroloval finanční úřad. Každý rok do chodu hry zasahovaly příznivé, i nepříjemné události, tak jak to i v životě chodívá. Proti těm nepříjemným se bylo možné pojistit. Do soutěže tak zasahovaly různé prvky náhody, pro výsledek bylo ale mnohem důležitější logické uvažování a volba vhodné strategie.
Naše družstvo si vedlo velmi dobře a od začátku hry se dostalo do silné čtveřice týmů, kterým se dařilo pracovat se správnými strategickými tahy, a rychle rozšiřovaly svůj majetek. Z počáteční půjčky 1 milion korun se našim podařilo za 10 let vytvořit čistý zisk přes 16,5 milionu korun, což nakonec v sedmičlenné konkurenci znamenalo krásné první místo! Z dosaženého výsledku byli všichni členové týmu nadšeni a upřímná radost v nich byla patrná každým pohledem. Sám jsem byl opravdu překvapen, když jsem se ocitl v náručí Honzy půl metru nad zemí.
Snad ještě víc než za dosažený výsledek bych všechny členy týmu chtěl ocenit za perfektní spolupráci, rozdělení úloh a komunikaci v týmu. Bylo mi opravdu velkým potěšením sledovat, jak jsou naši borci do hry ponořeni, jak spolu diskutují zvolené strategie a současně se dokáží opírat o hodnoty, které se snažíme v naší škole podporovat a rozvíjet. Zástupci našeho týmu svojí strategií ve hře dokonce poskytli tvůrcům hry zajímavý námět pro zdokonalení pravidel. Také kaplickým tvůrcům hry patří velký dík za vytvoření nové soutěže, která žáky opravdu vtáhne do děje. Věřím, že i za rok se dočkáme jejího pokračování a budeme moci vyslat do bojů s finančním trhem další zástupce.

Martin Škorpík