V rámci projektu Rozvoje technického vyučování v Jihočeském kraji, do něhož je naše škola zapojena, jsme navštívili SŠ Vimperk, která je hlavním koordinátorem tohoto projektu. Vstupem do projektu jsme se zavázali, že budeme podporovat vztah našich žáků k technicky zaměřeným aktivitám.

28.03.2014

Nabídku pro dílenské vyučování na SŠ Vimperk dostali žáci 8. tříd, kteří přemýšlí o technických oborech v rámci svého dalšího vzdělávání po ukončení základní školy, i žáci 9. tříd, kteří využili této nabídky, aby si udělali představu o tom, jak to na odborných školách s výukou odborných předmětů vypadá.
Žáci postupně prošli dvě různá pracoviště zaměřená zejména na elektrický proud. První pracoviště bylo zaměřené na výměnu zásuvek, zapojení žárovek a zářivek, zvonků či elektromotorů. Druhé pak na sestavení elektrického obvodu. Většinu činností si žáci mohli, po odborném výkladu mistra odborného výcviku, vyzkoušet sami nebo mohli využít pomoci učňů SŠ Vimperk, kteří byli pro nás k dispozici.
Naši žáci byli nadšeni z toho, že si mohli vyzkoušet tyto činnosti, se kterými se na základní škole nemohou setkat.
Třetím pracovištěm byla dílna na obrábění kovů. Někteří žáci viděli poprvé na vlastní oči soustruh, frézku a další obráběcí stroje. Poté dostali i možnost vyrobit si jednoduché výrobky, které si odvezli domů.
Poslední pracoviště bylo zaměřené na televizní techniku. Žáci si mohli prohlédnout i vyzkoušet televizní studio, zahrát si na moderátory zpráv či režiséra přenosového vozu.
Žáci byli s návštěvou i s dobře připraveným programem velmi spokojeni, ocenili, že si mohli vyzkoušet moderní pracovní nářadí pro práci s elektrickým proudem.
V tomto projektu budeme pokračovat i nadále a žáci dostanou ještě mnoho příležitostí k rozvoji svých technických dovedností.

Lukáš Boháč