V neděli 21. září kolem 11:30 hodin dorazila skupinka zahraničních stážistů na autobusové nádraží v Českém Krumlově, kde je netrpělivě očekávali rodiče, žáci a učitelky angličtiny. Po vzájemném seznámení následovalo vřelé přijetí a předání květin našim hostům. Jediný, kdo ze skupiny nepřijel, byl Omar z Egypta, který nestihl autobus v Brně, a tak přijel o dvě hodiny později.

23.09.2014

Hostitelské rodiny "si rozebraly" Yasina z Turecka, Amy z Taiwanu, Saman z Iránu, Ngo z Vietnamu, Salome z Gruzie a Vitalii z Ruska. Po obědě společně vyrazili stážisté na anglicky komentovanou prohlídku městem.

Český Krumlov je doslova učaroval. V centru naši hosté strávili celé odpoledne i podvečer, a i když byli nesmírně unaveni z cesty, vůbec se jim nechtělo zpět k hostitelským rodinám.

V pondělí začal týdenní jazykový projekt krátkým zahajovacím ceremoniálem v tělocvičně školy, při němž zástupce mezinárodní studentské organizace AIESEC pan Robert Klein ve své prezentaci seznámil učitele a žáky s jazykovým projektem EDISON. Poté se celé škole představili i sami hosté. Následoval krátký rozhovor Natálie Jelenové z 9.třídy, která si připravila pro stážisty pár otázek. Na závěr zaznělo několik organizačních rad a pokynů k projektu a pak už vstoupili zahraniční studenti do tříd mezi žáky s heslem dne "Don´t worry, be happy".

Při prvním setkání byli stážisté značně nervózní, obávali se reakce žáků. Sami přiznali, že není pro ně vůbec jednoduché předstoupit před třídu plnou "puberťáků" základní školy a navázat s nimi kontakt. Stážisté nejprve anglicky hovořili o sobě, postupně seznamovali žáky se svou rodnou zemí a to většinou formou powerpointových prezentací. Řeč se točila zpočátku kolem obyčejných témat jako zájmy, jídlo, koníčky, ale brzy se obě strany osmělily a řeč přišla i na náročnější témata jako je geografie nebo historie. V angličtině se neztráceli ani naši šesťáci. I oni postupně živě komunikovali, i když ve velmi jednoduchých větách. Také na řadu přišly hry, písničky a další interaktivní aktivity.

Myslím, že naši kluci a děvčata vytvořili velmi příjemnou a tvůrčí atmosféru a docela si to užívali. Zároveň doufám, že i ti méně smělí žáci v příštích dnech odstraní ostych a prolomí jazykovou bariéru.

Jaroslava Skříčilová