Ve středu 5. února se žáci 9. a 8. tříd vydali na neveselou, ale poučnou exkurzi do bývalého koncentračního tábora Mauthausen.

06.02.2014

V rámci výuky dějepisu a literatury jsme navštívili bývalý koncetrační tábor ležící nedaleko Lince. Před návštěvou žáci zhlédli film o holokaustu, podívali se na dokument o Mauthausenu a obecně se zamýšleli nad tou strašnou dějinnou etapou.

Přijeli jsme na začátku února, v mrazivém a pošmourném počasí, takže jsme mohli alespoň zakusit atmosféru hrůzy, strachu a smrti, která z objektu i po tolika letech stále dýchá. Myslím, že každý si při návštěvě uvědomil, jaké jsou skutečné hodnoty a k čemu může vést rasismus, případně pouhá nečinnost přihlížejících. Těžko se po takové zkušenosti hledají slova. Mnozí byli rádi, když jsme se vrátili z areálu zpět do autobusu, "do normálního světa".

Děkuji Radimovi Machovi za fotodokumentaci, která opravdu tíživou atmosféru vystihuje.

H. Menoščíková