V týdnu od 22. září do 26. září proběhne na naší škole jazykový projekt EDISON, v rámci Dne jazyků, který si tímto projektem připomeneme 26. září.

19.09.2014

Když se vysloví jméno Edison, okamžitě se nám jistě vybaví jméno slavného vynálezce žárovky. Bez žárovky a elektrické energie si již nikdo z nás nedovede představit svůj život v dnešní době počítačů a mobilních telefonů. Co tu ale stále více a více chybí, je vzájemná mezilidská komunikace.

V tomto týdenním projektu budeme spolupracovat s mezinárodní studentskou organizací AIESEC, která byla založena již v roce 1948, a k dnešnímu dni působí ve 124 zemích a teritoriích světa. V současné době tato organizace sdružuje 80 000 členů z celého světa.
Slovo EDISON v projektu, do kterého se naše škola zapojí, je skládankou počátečních písmen slov EDUCATION (vzdělání), DRIVE (nadšení a motivace), INTERNATIONALITY (mezinárodní), STUDENTS (studenti), OPPORTUNITY (příležitost) a NETWORK (síť).

Na naši školu přijede vybraná skupina sedmi zahraničních vysokoškolských studentů, kteří stráví s našimi dětmi minimálně 20 hodin ve výuce. Většina z nich bude v Evropě poprvé. Stážisté dorazí v neděli 21. 9. na autobusové nádraží, kde si je vyzvednou hostitelské rodiny. Tým mladých lidí přijede z Turecka (Yasin Birlik), z Tajwanu (Lee Huemiei - Amy), z Gruzie (Salome Beridze), z Egypta (Omar Farghal), z Vietnamu (Ngo Khanh Linh), z Iránu (Saman Saremi) a z Ruska (Vitaliia Freidlina). Každý z nich bude prezentovat svou zemi, odkud pochází, seznámí naše žáky se zeměpisnými a historickými zajímavostmi. Představí sociální, ekonomickou, politickou a kulturní situaci a přiblíží žákům tradice a zvyky své země. Proběhne doslova „škola hrou". Žáci budou mít možnost srovnávat Českou republiku s ostatními zeměmi, a tak více uvažovat, zda se jim dané podmínky líbí, nebo zda by chtěli něco v budoucnu změnit.

Doufám, že bude tento projekt pro naši školu přínosem, že se nám podaří všechny motivovat a odstranit jazykovou bariéru. Věřím, že poskytneme všem žákům prostor k přemýšlení a díky multikulturní atmosféře oživíme jejich zájem o studium cizích jazyků.

koordinátorka projektu Jaroslava Skříčilová

www.cbudejovice.aiesec.cz

Týdenní plán pro žáky a učitele