V pátek, dne 7. 12. 2012, se vydali deváťáci na exkurzi do zdejších závodů. Nejprve společně absolvovali kolečko městské dopravy, a tak po půl hodině od nástupu do autobusu na Plešivci dorazili k Ternu, kde se jejich cesty pomyslně rozešly. Třída 9.A zamířila do Linde, 9.B popošla do Liry.

10.12.2012

V bývalé vrátnici, dnes recepci, si 9.B vyzvedl pan Podskalský a provedl ji po celém závodě. Žáci se tak dozvěděli nejen trochu té teorie a historie, ale viděli na vlastní oči, jak výroba začíná od syrového kmene borovice, přes lepení hranolů, lepení ornamentů, vyhlazování, barvení a zlacení lišt, až po nádherné rámy, které jsou pro svoji vysokou kvalitu navzdory krizi a čínské expanzi stále ve světě žádané. Žáci si také uvědomili, jaká významná firma se nachází v našem městě, a už se těší na druhé pololetí, až si prohlédnou další místní závod.

Zatímco Lira patří mezi tradiční českokrumlovské firmy, závod Linde je jedním z nových podniků vybudovaných v Tovární ulici v 90. letech minulého století. Celá výroba je soustředěna do tří moderních hal, kde jsou obráběcí stroje výhradně řízené počítači. Kluci a děvčata z 9.A měli možnost si důkladně prohlédnout výrobu řídících náprav pro elektrické vysokozdvižné vozíky, což je hlavní výrobní program firmy Linde Pohony s. r. o. (tak zní celý její název). Není bez zajímavosti, že zatímco chlapci se zabývali technickými podrobnostmi výroby, děvčata chtěla vědět, kdo a jak tovární stroje obsluhuje.

M. Florian, V. Šímová