Dva dny přes státním svátkem sv. Václava jsme na II. stupni oslavili i Evropský den jazyků (EDJ), který každoročně připadá na 26. září. V pondělí 26.9. byli žáci rozděleni do deseti skupin, ve kterých pracovali nejen v pondělí, ale i v úterý.

03.10.2011

První den každá ze skupin vypracovala prezentaci o jednom ze států Evropské unie, např. o Itálii, Francii, Rakousku, Řecku, Maďarsku, atd. Během pěti hodin vyhledali a zpracovali informace týkající se např. polohy státu, jeho zřízení, historie, nejznámějších památek či osobností. Vše nakonec doplnily svými, mnohdy velice zajímavými, ilustracemi.

V úterý si skupiny navzájem své práce odprezentovaly a i ostatní skupiny se tak mohli dozvědět plno informací a zajímavostí o vybraných státech. A protože se jednalo o EDJ, zaznělo zde i několik nejužívanějších a zároveň nejpotřebnějších frází daného jazyka.

Oba dva dny pak byly symbolicky ukončeny divadelním představením v anglickém jazyce „Love in the Jeans Department", do kterého byly herci zapojeny i naši žáci. Divadlo s názvem „Jackia and the Giant" měli možnost zhlédnout žáci I. stupně. Po celý týden mají navíc žáci možnost ochutnat jedno z národních jídel čtyř států, a to Slovenska, Řecka, Maďarska a Rakouska.

Cílem celého projektu bylo upozornit žáky na důležitost učení se cizím jazykům, zvýšit jejich povědomí o bohatství a kráse všech jazyků, kterými se v Evropě hovoří, a podpořit u nich celoživotní vzdělávání.

Jana Ambrůžková