V hodinách přírodovědy jsme se učili o stavbě a funkci dýchací soustavy. Samozřejmě jsme se dostali i na problematiku kouření. Několik hodin jsme si povídali o všem, co s kouřením souvisí (historie, složení tabákového kouře, zdravotní problémy, možnosti odvykání, pasivní kouření, zákony, kouření v rodině).

08.04.2009

Udělali jsme pokus s cigaretou, vyrobili informační plakát, vymysleli jednoduchý dotazník pro všechny žáky naší školy.

A jaké jsou výsledky dotazníku?

Z 1. stupně se ankety zúčastnilo 172 dětí. Kouřit vyzkoušelo 112 dětí a pravidelnými kuřáky je 7 dětí (z toho jedna dívka).

Na 2. stupni si již „vychutnalo" cigaretu 84 dětí, pravidelně kouří 26 (11 dívek a 15 hochů). Celkem dotazník vyplnilo 116 dětí.

Proč vůbec děti kouří? Zde jsou nejčastější odpovědi:

- nevím

- chutná mi to

- uklidním se

- baví mě to

- chci zamachrovat

- je to fajn

- je to sranda

- nejde mi přestat

Hodně nás překvapilo množství rodičů, prarodičů - kuřáků. Z celkem odevzdaných 288 lístků uvedlo 202 dětí, že někdo z rodiny kouří.

Jitka Novotná