Myslím, že skoro nikdo z žáků a vyučujících netušil, že přes zimu měla naše škola nového „nájemníka".

22.04.2020

Jednalo se o malého ježka západního, o kterého se po celou zimu a počátek jara pečlivě staral náš pan školník. Bez jeho pomoci by ježek zimu nepřežil.

Pan Kitzler poskytl ježkovi, kterého pojmenoval František:-), útočiště, dokrmil ho a zazimoval. I během zimního spánku však ježek potřeboval péči – čerstvou vodu a suché krmivo (kočičí granule, piškoty, ořechy, ovesné vločky), protože se v pravidelných intervalech 5–10 dní probouzel.

Na začátku dubna se Fanda začal probouzet častěji. Jeho jídelníček se rozšířil o moučné červy, kteří mu dodali potřebnou energii před návratem do volné přírody. A protože počasí přálo a František měl potřebnou hmotnost, byl minulý týden vypuštěn zpátky do přírody.

Ještě malá zajímavost na závěr. Víte, co se děje v těle ježka během zimního spánku? Jeho tělesná teplota klesá z 35–37 °C přibližně na 2–6 °C, snižuje se také jeho tepová frekvence z 200 tepů na 10–20 tepů za minutu, zpomaluje se dýchání ze 40-50 výdechů na pouhé 1-2 výdechy za minutu.

Jitka Novotná