V úterý 20. 2. se také naše škola zúčastnila Krajského přeboru škol družstev v šachu, který se konal v Nových Hradech. Naši školu reprezentovali Matyáš Vařil (8.B), Tomáš Dvořák (4.A), Štěpán Puffer (7.B) a Martin Brouček (8.B).


29.02.2024

První tři jmenovaní již začínají sbírat zkušenosti na víkendových šachových turnajích a jsou zároveň součástí místního šachového oddílu, pro Martina to byl první větší typ turnaje. Přestože kluci již mají něco odehráno a snaží se zlepšovat svoji hru na úterním kroužku i pak sami doma za pomoci knih a počítače, k favoritům jsme nepatřili. Především Matyáš a Tomík se museli na prvních dvou šachovnicích často popasovat s podstatně silnějšími hráči.

Všichni naši kluci předvedli velmi dobrý výkon, i přesto, že každý z nich v některé své partii nevyužil všechny možnosti, které se nabízely, a uhraných bodů mohlo být dokonce ještě víc. Ale i chyby k šachovým partiím zkrátka patří a je třeba si z nich vzít vždy nějaké poučení.

Suverénním vítězem se stal favorit turnaje Gymnázium Tábor, o druhé postupové místo do celorepublikového finále svedli napínavý boj Gymnázium Jírovcova a ZŠ Dobrá Voda. Pak již následovala velmi početná vyrovnaná skupina – vždyť týmy mezi 5. a 15. místem dělil pouhý jeden bod, tedy jedna vyhraná partie z celkového počtu 28 odehraných. Náš tým obsadil celkové 10. místo díky 14,5 uhraným bodům. Smolný pro nás byl los do posledního kola, který nám přisoudil Gymnázium Jirsíka, také jednoho z favoritů soutěže – i zde kluci podali velmi dobrý výkon a uhráli víc bodů, než se čekalo, jedna vyhraná partie navíc v tomto zápase by nás ale katapultovala dokonce na celkové čtvrté místo.

Naším cílem nebyl boj o první dvě postupová místa, ale odehrát dobré partie a snaha o maximální možný bodový zisk. Kvalitních a dobře vedených partií kluci odehráli spoustu, bodový zisk byl celkově nad naše plány. Proto jsme byli s výsledkem i předvedenou hrou velmi spokojeni. Na uhraných 14,5 bodech se kluci podíleli následovně: Matyáš 2,5 bodu, Tom 2,5 bodu, Štěpán 4 body a Martin 5,5 bodu (každý ze 7 odehraných partií).

Celkové pořadí, výsledky jednotlivých týmů i hráčů mohou zájemci najít ZDE.

Martin Škorpík

Fotogalerie