Otvírání studánek byl v minulosti obřad spojený se symbolickým vítáním jara. Prameny, potoky, studánky a další zdroje vody byly pro naše předky životně důležité. V úterý 23. dubna se voda a studánka stala pro šesťáky předmětem jejich zájmu v rámci projektu Živá voda. Třicet úvodních kvízových otázek o vodě jim pořádně zamotala hlavy.


30.04.2013

Žáci se nejdříve seznámili se skladatelskou osobností,  Bohuslavem Martinů, a postupně rozebrali jeho slavnou kantátu Otvírání studánek. Zhlédli úryvky z hudebně poetického filmu Vladimíra Síse, které nám zapůjčilo muzeum Bohuslava Martinů v Poličce. Tento film byl pro všechny velkou inspirací ilustrovat vybrané básně Miloslava Bureše. Někteří se pokusili napsat svou vlastní báseň a zhudebnit ji. Mezi nejzdařilejší patřily zhudebněné básničky Míši, Natálie, Terezky, Petry, Kristýny, Adély a Jirky. Celá třída také společně složila báseň o studánce Mokřance. Napsali ji na flip studánkové víly, kterou nakreslila Natálie Sobotková. Závěr dopoledne patřil výtvarné soutěži na téma nejkrásnější víla a nejstrašidelnější lesní skřítek. Žáci si mohli vybrat výtvarnou techniku malby, nebo kresby.

Následující den šesťáci vyrazili pod dohledem pana učitele Floriana, paní učitelky Kalivodové a třídní učitelky do vyšenských kopců. Cílem cesty byla procházka po naučné stezce v CHKO spojená s vyplňováním pracovních listů, kvízů a doplňovaček. Jejich průvodkyněmi se staly lektorky, které je zasvěcovaly do tajů této nádherné lokality. Kluci a holky si zmapovali terén a zjistili jaká fauna a flora je pro toto místo typická. Pak přišlo na řadu prořezávání stromků, čištění okolí studánky od suchého chvojí a klestí . Práce šla všem od ruky, i když tahání suchých větví dalo dětem pořádně zabrat. Na závěr si všichni studánku otevřeli symbolickými, ručně vyrobenými klíči. Tím dali najevo, že tolik očekávané jaro je opravdu konečně tady.

Jaroslava Skříčilová

Fotogalerie